Könyvtárak, múzeumok és a gyűjtemények általában

dr. Mányoki János EOK igazgató a soproni evangélikus gyűjtemények vezetőjével,
Alpárné dr. Szála Erzsébettel tárgyal

Evangélikus könyvtárak:A Magyarországi Evangélikus Egyház két központi könyvtára:

• Evangélikus Országos Könyvtár (EOK), 1085 Bp. Üllői út 24. Tel.: 317 25 32. Igazgató: dr. Mányoki János. (email: Janos.Manyoki@lutheran.hu)
  • Evangélikus Hittudományi Egyetem (EHE) könyvtára, cím: 1141 Budapest, Rózsavölgyi köz 3., tel: 363-6451. Dr.Bácskay Károly mb. könyvtárvezetőGűjtőkör: Evangélikus kiadású és témájú könyvek: az EOK az 1950 előtti, az EHE könyvtára az 1950 utáni, folyóiratok és nyomtatványok: az EOK az 1974 előtti, az EHE könyvtára az 1974 utániakat gyűjti.
    EOK: church.lutheran.hu/konyvtar
    EHE: theol.lutheran.hu/konyvtar

További evangélikus könyvtárak: a Soproni Evangélikus Egyházközség és a Soproni Evangélikus Líceum könyvtára, a győri és a miskolci evangélikus gyülekezet könyvtára.

Evangélikus múzeumok és kiállítóhelyekA Magyarországi Evangélikus Egyház központi múzeuma:
    Evangélikus Országos Múzeum (EOM) 1973-ban Fabiny Tibor vezetésével létesült.
    Címe: 1052, Budapest Deák tér 4., Tel./Fax: 317 41 73, Email: eom@lutheran.hu. Igazgató: Harmati Béla László.

Harmati Béla egy keresztelőmedencét fényképez

Evangélikus egyháztörténeti kiállítások:

Soproni Egyházközség Gyűjteményeinek Múzeuma
    Nemeskéri Egyházművészeti Gyűjtemény

Az evangélikus gyűjtemények általában: a Magyarországi Evangélikus Egyház (MEE) gyűjteményeit az Evangélikus Gyűjteményi Tanács fogja össze, mint országos bizottság.
    Tagjai az országos gyűjtemények (EOK, EOL, EOM) és a többi gyűjtemény munkatársai, az egyházkerületek képviselői és egyéb evangélikus gyűjteményekkel foglalkozó szakemberek. Az evangélikus gyűjtemények működését az 4/2008. (XII.4.) “Országos szabályrendelet az egyházi gyűjtemények működéséről” szabályozza.

• Az Evangélikus Gyűjteményi Tanács honlapja
    Az evangélikus gyűjtemények együttműködése keretében vidéki felméréseket és tudományos konferenciákat szerveznek (2002: Kossuth-konferencia, 2003: gyűjteményi előadók konferenciája).