leveltar

Szolgáltatások

Levéltári kutatás

A levéltárban bármely nagykorú magyar és külföldi állampolgár kutathat. Ehhez ki kell töltenie egy adatfelvételi és egy adatkezelési űrlapot.

Kutatási szándék esetén kérjük, hogy még beiratkozás előtt a téma megjelölésével írjon egy e-mailt az eol [at] lutheran.hu címre, hogy munkatársaink kellő tájékoztatást tudjanak nyújtani Önnek a lehetőségekről, felhasználható anyagokról.

A beiratkozáshoz személyazonosító igazolványra (nem EU-s állampolgárok esetében útlevélre) lesz szükség.

Részletes kutatási szabályzatunk lejjebb, a szabályzatok között található.

Eredményes kutatást kívánunk!

Reprográfia

Kizárólag a levéltár dokumentumaiból készítünk másolatot "Az információs önrendelkezési szabadságról és az információszabadságról szóló törvény" (2011. évi CXII. tv), a "Levéltári törvény" (1995. évi LXVI. tv.) valamint a "Szerzői jogi törvény" (1999. évi LXXVI. tv.) vonatkozó jogszabályainak betartásával. Rövidebb terjedelmű dokumentumokat - forgalomtól függően - vagy azonnal, vagy a soron következő kutatónapra vállalunk. Hosszabb terjedelmű dokumentumokat 8-10 napos határidővel tudunk vállalni.

Áfás számla igényét kérjük előre jelezze. A számlaadás adminisztrációs okokból igénybe vehet néhány napot.

Szolgáltatási díjak:

Másolás (A/4-es méret) 40 Ft / oldal
Másolás (A/3-as méret) 100 Ft / oldal
Számítógépes nyomtatás (fekete-fehér) 30 Ft / oldal
Szkennelés 20 Ft / oldal
Digitális fényképezés (saját géppel, 300 dpi felbontásig) ingyenes
Digitális fényképezés (saját géppel, 300 dpi felbontás felett) 200 Ft / oldal
Digitális fényképezés (saját géppel, egyszeri publikálásra) 1500 Ft / oldal

Állományvédelmi okokból oklevelekről, 1850 előtti, valamint rossz állapotban lévő dokumentumokról nem készítünk fénymásolatot, nem szkenneljük és a digitális fényképezés lehetőségét is korlátozhatjuk.

A levéltár speciális esetekben eltérő díjszabást is alkalmazhat.

Gyakori kérdések
1. Kutatni szeretnék a levéltárban. Mennyibe fog kerülni?

A kutatás ingyenes.

2. Hozzá lehet férni a levéltárban az engem érdeklő gyülekezeti anyakönyvekhez?

Levéltárunk nem őriz eredeti anyakönyveket, azok a gyülekezeteknél vannak. Lehetőséget biztosítunk azonban, hogy kutatóink a már digitalizált anyakönyvekhez az Őskereső adatbázison keresztül ingyenesen hozzáférjenek az üllői úti kutatóhelyiségben.

3. XY evangélikus gyülekezet történetét kutatom. Tudnak ebben segíteni?

Levéltárunk csak kevés gyülekezeti levéltárat őriz, azok túlnyomó többsége az illető gyülekezeteknél van. Nálunk vannak viszont az egyházmegyei és egyházkerületi iratanyagok, amelyekben sok adatot lehet találni az oda tartozó gyülekezetek történetére.

4. Kevés időm van kutatni. Megkérhetem a levéltárosokat, hogy keressék ki a számomra érdekes iratokat/adatokat?

Munkatársainknak sajnos nem áll módjukban a kutatók helyett kutatómunkát végezni. Szintúgy nincs lehetőség arra, hogy az irat-előkészítés során egész iratcsomókat, dobozokat vagy nagyobb raktári egységeket nézzünk át, hacsak a kutató nem ad pontos jelzetet. A kutatómunka előtt lehetőség van azonban konzultációra, amelynek során igyekszünk minden segítséget megadni kutatóinknak a minél eredményesebb munka érdekében.