Labirintusjáték: Út Wartburgba

Luther Márton 1521. április 16-án érkezett meg Worms városába a birodalmi gyűlésre, ahol - tervei szerint - lehetőséget kapott volna, hogy elismert teológusokkal való vitában védje meg a műveiben szereplő hittételeket, vagy bizonyosodjon meg esetleges tévedéseiről. Az első meghallgatásra április 17-én került sor, ám sem ekkor, sem a másnapi újabb meghallgatáson nem került sor érdemi vitára, Luther tehát nem vonta vissza állításait. Ő maga csalódottan így írt erről id. Lucas Cranachnak, a híres festőnek és könyvkereskedőnek:

"Én azt gondoltam, hogy a császári felség egy vagy akár ötven doktort is egybehívatott, hogy azok majd becsületesen legyűrjék azt a szerzetest. De nem így történt ám ott a tárgyalás, hanem csak annyi volt, hogy: – Tieid azok a könyvek? – Igen. – Vissza akarod vonni őket? – Nem. – Hát takarodj!" (Márton Jenő fordítása)

Luthert elküldték, de a neheze csak most jött, ugyanis érvényben volt a kiközösítéséről szóló Decet Romanum Pontificem kezdetű pápai bulla, V. Károly császár pedig április 30-án közölte a birodalmi gyűlés résztvevőivel, a birodalmi rendekkel, hogy el szeretné ítélni Luthert, hogy ezzel megvédje a római egyházat. A wormsi ediktum néven ismert dokumentum, amely birodalmi átokkal sújtotta a szerzetest, már május 8-án készen állt, de csak május 26-án tudták elfogadtatni.

Bölcs Frigyes szász választófejedelem sietett Luther segítségére, védőőrizetet biztosítva neki wartburgi váráig. Segíts neki, hogy eljusson oda és ne kerüljön az őt üldöző egyháziak vagy a császári katonák kezébe! A labirintus képét nyomtassátok ki, vagy egy rajzolóprogrammal (pl.: Paint) nyissátok meg! Sok sikert!

Út Wartburgba_játék