Kronológia: Az egyházi ünnepek sorrendje

Évszázadokkal ezelőtt a ma szokásos hónap-nap helyett egyházi ünnepekhez viszonyítva keltezték a hivatalos dokumentumokat és a magánleveleket is, Magyarországon csak a 16. században kezdett elterjedni a ma is mert keltezési forma. Ez különösen a mozgó ünnepek esetében okozhat fejtörést a kutatóknak, de szerencsére ma már viszonylag egyszerűen meg tudjuk nézni, mikor volt 1568-ban a húsvét előtti kedd. (Szentpétery Imre: A kronológia kézikönyve)

Emellett Európában is sokáig különféle évkezdetek (stilus-ok) voltak érvényben, máskor kezdődött az év Firenzében mint Rómában vagy Budán, figyelni kellett tehát, hogy egyes iratok évszáma eltért attól az évtől, ahová mai fogalmaink szerint keltezni kell, és ez nem az írnok tévedése volt.

Játékunkban az egyházi ünnepeket kell a liturgikus naptár szerint balról jobbra helyes sorrendbe tenni, kezdve a legkorábbival, de vigyázzatok! A liturgikus vagy más nevén egyházi év nem ugyanakkor kezdődik, mint a polgári.

Kattintsatok ide a játékhoz és sok sikert kívánunk!