A Bányai Evangélikus Egyházkerület legkorábbi ismert egyházlátogatási jegyzőkönyvének restaurálása

A Nemzeti Kulturális Alap anyagi támogatásával (208111/00053 azonosítószámú pályázat) az idei évben restauráltattuk a Bányai Evangélikus Egyházkerület legrégebbi ismert egyházlátogatási jegyzőkönyvét. Az egyházkerület levéltárát a II. világháború végén súlyos károk érték, ami miatt szinte alig maradtak fenn a 19. század közepénél korábbi iratok, így ennek az eredeti, 17. századi jegyzőkönyvnek a megmaradása kivételes szerencse, amely arra kötelez minket, hogy a legjobb körülményeket biztosítsuk a kötet további megőrzéséhez.

Az egyházlátogatási jegyzőkönyvek elsősorban a helytörténet művelői számára jelentenek páratlan forrásbázist, e kötet Nógrád, Hont, Turóc és Zólyom vármegyei adatai iránt is volt már kutatói érdeklődés, ami miatt már a restaurálás előtt digitalizáltuk és elérhetővé tettük (lásd az alábbi linket - itt még restaurálás előtti állapotában van a kötet).

Köszönjük az ArchivArt Könyvrestauráló Műhely munkatársainak munkáját, a mellékelt dokumentumban olvasható az általuk készített restaurálási beszámoló.